Dijital Sağlık Uygulamaları ve Pazarlamaya Katkısı

Günümüzde teknolojik alandaki gelişmeler etkisini sağlık iletişimi alanında da göstermiş, bunun sonucunda haberleşme ve bilgi akışı hız kazanmıştır. Sosyal ağların gelişmesi ise sağlık iletişiminde daha aktif, içerik üreten ve hatta yayan bir hedef kitleyi beraberinde getirmiştir. Toplum sağlığı bağlamında ise özel ya da kamu sektörlerinde sunulan hizmetlerin yanı sıra, özellikle sağlık konusunda genel bir bilinç ve davranış değişikliği yaratmada kâr amacı gütmeyen kurumlara önemli bir görev düştüğü görülmüştür.

Neden Dijital Pazarlama?

Sağlık sektöründe dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya göre daha düşük maliyet ile hedeflediğiniz kitleyi  (hasta, hastane, medikal cihaz  ve ilaç firmaları) hizmet ya da ürününüzü tanıtmanıza yardımcı oluyor. Ancak sektörün tanıtım koşullarına uygun ve etik değerleri göz önünde bulunduran çalışmalar yapılması konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Söz konusu olan insan hayatı olduğu için “mucizevi etkiler” veya “tek çözüm bu ürün” gibi kullanımların olmaması konusunu da üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir diğer konu.

Hangi Mecralar Daha Uygun?

Dijital pazarlama sağlık sektörü verileri hastaların kendi sağlık sorunları ile ilgili olarak dijital ortam aramalarının artış gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ülkemizde 45 yaş üstü kişilerin düzenli internet kullanım alışkanlıkları %58‘den %65‘e çıktığı, 45 yaş üstü kişilerin haftada en az bir kere internet kullanım alışkanlıklarının %32‘den %37‘e yükseldiği görülmektedir.

Google Adwors, Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin başta olmak üzere reklam verilerek pazarlama yapılabilen bu platformlarda doğru hedef kitlelerin belirlenmesi ve ilgili dataların eşleştirilmesi verimliliği arttıracaktır. Bunların dışında her gün milyonlarca kişi merak ettiği konu üzerinden dijital platformlarda arama yaparak ilgili gördüğü Youtube videolarını izlemektedir. Doktorların ve hastanelerin web sitelerine uzmanlık alanlarına ilişkin çekilmiş videoları hastanın tercihini belirlemede büyük rol oynamaktadır.

Bu doğrultuda sağlık hizmet sunucularının pazarlama tekniklerini en verimli şekilde yönetmek adına sosyal mecra yönetimlerini, arama motoru optimizasyonlarını doğru içerik ve mesajlar ile kullanıcılarına sunmalılar.

Sosyal ağlarda ve forumlarda kullanıcılarının yorumlarına değer veren hızlı bir şekilde geri dönüş yapan kurumlar da sağlık hizmet kalitesi bilinci oluşturur ve markasına değer katar. Aynı şekilde çağrı merkezleri ve müşteri temsilcilerinin de profesyonel tutumları kurumun bütünsel dijital pazarlama faaliyetlerine pozitif yönde katkıda bulunacaktır.

Tüm diğer sektörlerde olduğu gibi hizmet kalitesini ve marka değerini daha yüksek yerlere taşımak isteyen kurumların offline ile online hareketlerin birlikte güdümlendiği sistemlerin enregrasyonlarını doğru yönetmeleri gerekmektedir. Dijital bakış açısı iletişim ve pazarlama çalışmalarında (dijital PR, konsept ve kampanya çalışmaları, farkındalık ve sosyal sorumluluk kampanyaları, multimedia iletişim) mutlaka yerini almalı.

Branding Türkiye